فیلم روش 4 مرحله ای مطالعه شیمی

توجه: این ویدیو در صورتی به شما نتیجه خواهد داد که ثانیه به ثانیه آن را با دقت گوش کرده و راهکارهای آن را به درستی و بدون آزمون و خطا به کار ببرید. پس از شما خواهشمندم زمانی این ویدیو را ببینید که تمرکز کافی و آمادگی لازم را داشته باشید…

اگر به دنبال روش مطالعه اصولی در شیمی هستید و میخواهید زمانتان را از الان تا کنکور به درستی برنامه ریزی کنید، مشاهده ویدیوی زیر و اجرای درست راهکارهای آن به شما کمک می کند تا به پیشرفت چشمگیر درصد شیمی خود در تمام آزمون های تستی برسید. به شرطی که ویدیوی 30 دقیقه ای زیر را با دقت تا انتها ببینید و راهکارهای آن را به درستی و بدون آزمون و خطا اجرا کنید…

سرور ایران

footer1.png

اگر به این صفحه اومدی یعنی پیشرفت کردن برات مهمه! یعنی برات مهمه که از راه درست حرکت کنی! قطعا کم یا زیاد با آموزش های من آشنایی داری و همین عامل باعث شد کنجکاو بشی که ببینی من چه روشی رو برای مطالعه شیمی بهت پیشنهاد میدم. شاید پیش خودت گفتی من که راه های مختلفی رو امتحان کردم ولی نشد، بذار این راهم امتحان کنم ببینم چی میشه…

من اینجا نیومدم بهت امید واهی یا انگیزه خالی بدم! من راهکاری رو میگم که اگر به درستی اجراش کنی، همون طوری که شب روز میشه و روز شب میشه، تو هم میتونی درصد شیمی خودت رو به راحتی و در هر سطحی که هستی ارتقا بدی و این روند رو به صورت صعودی حفظ کنی! چون این یک قانونه!

مهم نیست توی چه سطحی هستی، مهم اینه که راهکارهای این آموزش رو به درستی اجرا کنی… بازم تاکید میکنم به درستی باید اجرا کنی تا نتیجه بگیری!

قانونی که میخوام بهت بگم از 4 قدم تشکیل شده که باید این چهار قدم رو به درستی اجرا کنی…

اگر آماده هستی شروع می کنیم:

4 قدم طلایی برای نخبه شدن در شیمی      

قدم اول یادگیری درست و اصولی مفاهیم شیمی هست. در ادامه بهت می­گم مفاهیم شیمی رو چطوری باید از راه درست و اصولی یاد بگیری…

قدم دوم راجع به مسائل هست.

قدم سوم که دغدغه و سوال خیلی از بچه­ ها هست اینه که بهترین منبع تستی شیمی بعد از تست های کنکور چیه؟

و قدم چهارم مربوط به افزایش سرعت محاسبات هست و خودتم می دونی سرعت محاسبات توی مسائل شیمی حرف آخرو میزنه و نتیجه نهایی تو رو مشخص می کنه!

بریم که باهم این 4 قدم رو موشکافی کنیم…

قدم اول : یادگیری اصولی مفاهیم

اولین و مهمترین قدم توی شیمی، یادگیری درست و اصولی «مفاهیم» هست. اگر مفاهیم رو به خوبی یاد نگیری نمی تونی وارد مسائل بشی! چون مسائل شیمی صرفا عددگذاری نیست! بلکه طراح به انواع و اقسام روش های مختلف میاد مفاهیم رو با مسئله ترکیب می کنه. برای اینکه مسئله رو تحلیل کنی باید روی مفاهیم مسلط باشی تا بفهمی سوال چی داره میگه!

افراد معمولا مفاهیم رو از درسنامه کتاب های کمک آموزشی یا درسنامه جزواتی که دارن یاد میگیرن که هیچ اشکالی نداره! ولی نکته مهم اینجاست که باید خیلی دقت کنی درسنامه ای که داری استفاده می کنی حجم مناسبی داشته باشه و اضافه گویی نداشته باشه!

چون اگه اگه درسنامه ات زیاده ­گویی کرده باشه نمی تونی به اندازه کافی اون رو مرور کنی. مرور حرف اصلی رو میزنه توی شیمی! که در ادامه میگم چطور باید شیمی رو مرور کنی! یکی از علت­ های اصلی­ که مانع از این می­شه درصدت توی آزمون از یه حدی بالاتر نره اینه که به اندازه کافی مرور نداری! پس خیلی مهمه که حجم درسنامه ای که داری استفاده می کنی به اندازه باشه و اصل مفاهیم رو زود بهت انتقال بده.

و نکته بعدی اینه که درسنامه ای که داری استفاده میکنی نباید از کتاب درسی ایراد نگرفته باشه! چون طراح کنکور سراسری کاری نداره چی غلطه چی درسته! تنها معیار و ملاکش حرفیه که کتاب درسی زده! پس سعی کن ذهنت رو با هر چیزی پر نکنی، چون تعدد اطلاعات توی ذهنت باعث میشه فراموش کنی که معیار کتاب درسی چی بوده!

بعد از یادگیری مفاهیم از روی درسنامه چه کار کنم؟

بعد از این که مفاهیم رو از روی درسنامه یاد گرفتی اولین کاری که باید انجام بدی اینه که سراغ تست های «تیپ» کنکور بری! قبل از بررسی هر تستی اول باید با ذهنیت طراح های کنکور سراسری آشنا بشی! یعنی تو این مرحله باید بری اون مفاهیمی رو که از روی درسنامه یاد گرفتی رو حالا در قالب تست کنکور بررسی کنی تا با ذهنیت طراح های کنکور سراسری آشنا بشی!

و نکته­ ی مهمی که باید رعایت کنی اینه که تستهای کنکور سراسری رو باید به صورت «تیپ ­بندی شده» بررسی بکنی!

منظور از تیپ ­بندی تست های کنکور چیه؟

منظور از تست های تیپ، تست هایی هستن که سایر سوالات رو از روی اون ها طراحی می کنن! در واقع الگو و نمونه ای هستن برای طرح سایر سوالات!

حالا سوال مهم و اساسی اینجاست: تست های تیپ رو چطور انتخاب کنیم؟

پاسخ: تست های تیپ نباید تکراری باشن و هر تست باید مکمل تست قبلی باشه و نکته تست قبلی رو کامل کنه!

و در ضمن هر چی جلوتر می­ری باید سطح سوالات، بالاتر بره و هر تست الگوی متفاوتی با تست قبلی داشته باشه، نه اینکه تکراری باشه! چون هنوز توی مرحله آموزش هستی و تست های تکراری ، انرژی تو رو هدر میدن!

بعد از بررسی تست های تیپ کنکور چه کار کنم؟

حالا نوبت کتاب درسی هست! یعنی بعد از اینکه مفاهیم رو از روی درسنامه به درستی یاد گرفتی، و تست­های کنکور رو به صورت تیپ بندی شده کار کردی، حالا وقتشه که بری سراغ کتاب درسی!

خیلیا کتاب درسی رو نادیده میگیرن در صورتی که حلقه مفقوده موفقیتشون به کتاب درسی گره خورده!

توی این مرحله باید همون مبحثی که مفاهیمش رو تا اینجا یاد گرفتی و تست های تیپ کنکورش رو بررسی کردی، حالا بری از روی متن کتاب درسی واو به واو، کلمه به کلمه و خط به خطش رو موشکافی کنی و با ادبیات کتاب درسی کامل آشنا بشی! تقریبا همه تست های شمارشی کنکور بر اساس ادبیات کتاب درسی طراحی میشن! پس خیلی مهمه که روی نگارش و ادبیات کتاب درسی به خوبی مسلط باشی!

پس تا اینجا مرور میکینم: اول مفاهیم رو از روی درسنامه یاد میگیری، بعد میری سراغ تست های تیپ کنکور و بعد میری سراغ متن کتاب درسی و موشکافیش می کنی!

حالا میریم سراغ قدم دوم:

قدم دوم : یادگیری اصولی و درست مسائل شیمی

اول میخوام عیب یابی کنم و بعد راهکار این قدم رو بگم!

سه تا از علت­های اصلی که افراد توی مسائل شیمی ضعف دارن اینه:

اولی ضعف در مفاهیم شیمی هست (که توی قدم قبلی طریقه برطرف کردن این ضعف رو توضیح دادم)

علت دوم که خیلی اهمیت داره، ضعف در استوکیومتری هست! 

و سومیش ضعف در محاسبات هست (که توی قدم آخر راجع بهش صحبت می کنم)

توی این قدم فقط میخوام راجع به علت ذدوم یعنی ضعف در استوکیومتری صحبت کنم!

اگر یکم با شیمی آشنایی داشته باشی می دونی استوکیومتری، قلب مسائل شیمی کنکور هست! و اگر که می­خوای از پس سبک جدید سوالات کنکور بر بیای باید از یادگیری کلیشه ای استوکیومتری خودداری کنی! استوکیومتری صرفا جایگذاری اعداد در فرمول نیست! اول باید بفهمیش! نباید دنبال لقمه­ ی آماده باشی، باید ماهیگیری رو یاد بگیری! و برای این که ماهیگیری رو یاد بگیری باید سراغ تستایی بری که خلاقیتت رو برای حل مسائل تقویت کنن!

و بهترین ست هایی که میتونه خلاقیتت رو توی حل مسائل استوکیومتری بالا ببره تحلیل تست های «ابتکاری» آزمون های آزمایشی (مثل قلم چی، گاج و…) هست! که در ادامه میگم منظور از تست های ابتکاری چیه!

باید بدونی استوکیومتری هیچ حد و مرزی نداره. طراح هر چقدر دلش می­خواد میتونه انواع و اقسام سوالات چالشی رو از استوکیومتری رو طراحی کنه! سوالاتی که مشابهشون قبلا هرگز تکرار نشده! و برای اینکه به این مدل تست ها جواب بدی باید خلاقیتت رو توی حل مسائل استکیومتری حسابی بسازی! و منظور از تست های استوکیومتری، یعنی تمام مسائلی که با استوکیومتری ترکیب میشن نه فقط مبحث استوکیومتری!

چگونه خلاقیتم را در حل مسئل استوکیومتری بسازم؟

کل مسائل استوکیومتری به دو دسته تقسیم میشن:

1- تست­های روتین و معمولی: منظور از تست های روتین و معمولی، تستایی هستن که الگوی اونها همه جا وجود داره، یعنی الگوی تکراری دارن! یه دانش ­آموزی که استوکیومتری رو خیلی معمولی یاد گرفته هم میتونه حلشون کنه. و تعداد این تست ها توی کنکور میشه گفت خیلی کم هستن! پس حل کردن این نوع تست ها هنر نیست!

2- تست های ابتکاری و خلاقانه: دسته دوم که چالش خیلی از بچه­ ها هست تست های ابتکاری و خلاقانه هست. تستایی که قبلا مشابهش جایی نیومده بود و برای اولین بار داری سر جلسه ­ی آزمون یا سر جلسه­ ی کنکور می­بینی! برای پاسخ دادن به این تست ها باید اون ها رو با خلاقیت خودت حل کنی، چون مشابهشون قبلا تکرار نشده!

برای این که خلاقیتت رو توی پاسخ دادن به این تست های ابتکاری ببری بالا، اول از همه باید بری تمام تست های ابتکاری استوکیومتری رو از کنکورهای حداقل 8 سال اخیر شخم بزنی! باید موشکافیشون کنی، باید کالبدشکافی کنی! بعد از این که خیالتو از بابت بررسی تستای ابتکاری کنکور راحت کردی، حالا می­ری سراغ تستای ابتکاری منابع دیگه! و بهترین منبعی که بعد از تستای کنکور از استوکیومتری تست های ابتکاری داره طراحی می­کنه ، تست های آزمون­های آزمایشی مختلف، مثل قلم­چی و گاج هست!

قلم­چی و گاج و یه تعدادی از موسسات آزمون های آزمایشی دیگه، تست های ابتکاری بی­نظیری رو از استوکیومتری طراحی می­کنن. تست های ابتکاری که توی آزمون های آزمایشی طراحی میشه، سطحشون گاها از تست های ابتکاری کنکور هم بالاتره و خوشا به سعادت دانش­ آموزی که یه همچین تست هایی رو قبل از کنکورش تحلیل کنه! تحلیل کردن این تست ها و مسلط شدن روی اون ها، عضله ­های خلاقیتت رو هر بار پرورش می­ده و باعث میشه خلاقیتت توی حل تست های ابتکاری استوکیومتری حسابی ساخته بشه…

پس اینم از بحث ضعف در استوکیومتری که بهت گفتم دقیقا باید چه جوری برطرفش بکنی. اما بریم سراغ قدم سوم!

قدم سوم : بهترین منبع تستی برای شیمی پایه

توی ابتدای صحبتم گفتم قبل از هر تستی باید تیپ تست های کنکور رو بررسی کنی تا با ذهنیت طراح های کنکور کامل آشنا بشی. اما قرار نیست فقط به تست های کنکور اکتفا کنی! چون اونا تو رو به تسلط کامل نمیرسونن!

برای اینکه به تسلط کامل برسی باید بعد از تست های کنکور سراغ منبعی بری که بررسی تست هاش، سواد تو رو از هر نظر کامل کنه!

6 الی 7 ساله که من به این نتیجه ­ی قطعی رسیدم که بهترین منبع تستی شیمی برای شیمی پایه، تست­های آزمون­های آزمایشی مختلف، مثل قلم­چی، گاج، سنجش و گزینه دو هست. چون تست­ های آزمون­های آزمایشی توسط یک تیم بزرگ چندین و چند نفره طراحی می­شن اما تست های کتاب های کمک آموزشی توسط یک نفر یا نهایتا دو نفر! قطعا خلاقیت ذهن 100 نفر خیلی بیشتر از خلاقیت ذهن دو نفر هست! هر چقدرم که اون دو نفر سوادشون بالا باشه بازم قدرت خلاقیت  و تنوع سوالات ذهن 100 نفر بیشتره!

ولی متاسفانه خیلی از بچه ­ها سراغ این تستا نمی­رن!

به دو علت:

علت اول اینه که قدم های اول و دوم که مربوط به یادگیری مفاهیم و مسائل بود رو به خوبی اجرا نکردن و تصور میکنن که تست های ابتکاری آزمون های آزمایشی غیراستانداردن!

علت دوم اینه که پاسخ نامه تشریحی تست های آزمون های آزمایشی مختصر و کوتاهه و نمیشه از روی پاسخنامه به درک کاملی رسید!

همه­ ی این عوامل باعث شد که من از چهار سال پیش اومدم و یک مجموعه تستی رو طراحی و گردآوری کردم تحت عنوان «مجموعه­ ی تست­های خط به خط». توی این مجموعه اومدم با کیفیت ­ترین، بروزترین و بهترین تست های آزمون های آزمایشی مختلف مثل قلم­چی، گاج، سنجش و گزینه­ دو رو به ترتیب خط به خط کتاب درسی طبقه بندی کردم و براشون پاسخ ­نامه­ کاملا تشریحی نوشتم تا دانش آموزهام هیچ بهانه ای برای بررسی نکردن آزمون های آزمایشی نداشته باشن. پس بیشتر از این نمیخوام از اهمیت بررسی آزمون های آزمایشی صحبت کنم.

به این نتیجه قلبی رسیدم که بررسی تیپ تست های کنکور در کنار تحلیل تست های آزمون های آزمایشی یک ترکیب جادویی هست و هر دانش آموزی رو میتونه به اوج تسلط ممکن برسونه!

پس تا اینجا یه مرور میکنیم :

برای هر مبحث اول میری سراغ درسنامه تا مفاهیمش رو یاد بگیری، بعد میری سراغ تست های تیپ کنکور، بعد میری سراغ متن کتاب درسی و بعد میری سراغ تحلیل تست های ابتکاری آزمون های آزمایشی! و این چرخه رو برای هر مبحث تکرار میکنی…. (البته ناگفته نمونه بعد از اتمام چرخه برای هر مبحث، باید از خودت آزمون زماندار هم بگیری تا مهارت مدیریت زمان رو هم بتونی در خودت ایجاد کنی!)

و حالا وقتشه بریم سراغ قدم آخر!

قدم چهارم: افزایش سرعت محاسبات

خیلی از بچه ­ها سوال می­پرسن آیا راهی هست که من یک شبه سرعت محاسباتم چند برابر بشه؟ آیا تکنیکی وجود داره که من باهاشون بتونم هر محاسباتی رو به جواب سریع برسم؟

در جواب باید بهت بگم این یک خیال باطل هست که فکر کنی میشه یک شبه سرعت محاسباتت رو بالا ببری! محاسبات یک مهارته و مثل هر مهارت دیگه ای با تکرار به دست میاد. البته قرار نیست زجر بکشی تا این مهارت در تو ساخته بشه.

برای افزایش سرعت محاسبات باید تکنیک های محاسباتی رو یاد بگیری که کاملا با علم ریاضیات تطابق داشته باشن، نه اینکه من در آوردی باشن! متاسفانه خیلی از بچه ها میرن یه عالمه تکینک محاسباتی رو یاد میگیرن که هیچ جنبه علمی نداره و فقط در موارد خاص کاربرد داره! یادگیری این تکنیک ها نه تنها کمکی بهت نمیکنه بلکه باعث سردرگمی بیشترت میشه و حتی باعث میشه گاها به دیرتر از حالت عادی به جواب برسی!

پیشنهاد من اینه به جای اینکه یه عالمه تکنیک محاسباتی رو برای ضرب یاد بگیری، یه عالمه تکنیک رو برای جمع یاد بگیری ، یه عالمه تکنیک رو برای تفریق و تقسیم یاد بگیری، برو برای هر کدوم از چهار عمل اصلی نهایتا یک یا دو تکنیک یاد بگیر که کاربردی باشن و از همه مهمتر قابل تعمیم باشن، نه اینکه فقط توی موارد خاص کاربرد داشته باشن! و سعی کن روی یادگیری این تکنیک ها وقت بزاری و بارها اون ها رو توی محاسبات مختلف تمرین و تکرار کنی. البته همونطوری که گفتم قرار نیست زجر بکشی! برای اینکه یک مهارت به صورت عادت در تو ایجاد بشه به 21 روز زمان نیاز داری! اگر 21 روز وقت بزاری و روزی 10 دقیقه این تکنیک های محدود رو در عمل تمرین و تکرار کنی بهت قول میدم بعد از 21 روز با تمام وجود حس میکنی که سرعت محاسباتت خیلی تغییر کرده و برای اینکه این تغییر ادامه دار باشه باید به تمرین کردن ادامه بدی. هر چقدر تمرین بیشتری کنی سرعت عملت بهتر میشه و انتهایی برای این مسیر وجود نداره.

تا این جای کار من اومدم تمام اون چهار تا قدم طلایی رو که برای نخبه شدن توی شیمی بهش احتیاج داری، همه رو به طور کامل بهت گفتم. فقط کافیه اون ها رو «به درستی» طبق چیزی که گفتم اجرا کنی. برای اون دسته از عزیزانی که به آموزش های من علاقه مند هستن میخوام این خبر خوب رو بدم که تمام این چهار قدم طلایی به طور کامل توی دوره نخبگان شیمی اجرا شده تا بتونی این چهار قدم رو به درستی و بدون آزمون و خطا اجرا کنی و دغدغه ای از این بابت نداشته باشی…

حرف آخر

در آخر توصیه من به اون دسته از عزیزانی که میخوان استوکیومتری رو نقطه قوتشون کنن اینه که حتما دوره رایگان استوکیومتری منو کامل ببین و باهاش زندگی کنن. این دوره یه جزوه بی نظیر داره که تمام نکات جلسات به همراه تست ها داخلش هست. این جزوه رو پرینت بگیرید و بزارید یک منبع کامل برای استوکیومتری کنکورتون باشه. ویدیوهای دوره رایگان استوکیومتری رو کامل ببینید و بارها نکات رو از روی جزوه مرور کنید تا استوکیومتری تبدیل به نقطه قوتتون بشه.

همچنین توصیه می کنم هر از چند گاهی به بخش «پرسش و پاسخ درسی کوتاه» مراجعه کن چون سوالات کوتاهی که بچه ها از من میپرسن و پاسخ هایی که من بهشون میدم مثل یک جزوه جمع بندی بینظیر هست که خیلی از نکات کلیدی رو برات یادآوری و مرور می کنه…

برای دیدن دوره استوکیومتری و سایر آموزش ها به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید. موفق و پیروز باشید.

همچنین اگر قصد داری بدون آزمون و خطا این چند ماهی که تا کنکور باقی مونده رو عالی مدیریت کنی و یا دهمی و یازدهمی هستی و میخوای عالی ترین نتیجه رو توی درصد شیمیت بگیری بهت توصیه می کنم توی دوره نخبگان شیمی شرکت کن چون من به این دوره ایمان 100 در 100 دارم و با ایمان میگم این دوره تو رو از هر کلاس و یا آموزشی توی شیمی بی نیاز می کنه (قطعا اینو از آموزش های رایگان سایت میتونی متوجه بشی!). برای اطلاعات بیشتر از دوره نخبگان شیمی کافیه به بخش محصولات سایت مراجعه کنی…

سرور اروپا

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.