شماره گذاری در آلکان های شاخه دار

در مبحث شماره گذاری الکان های شاخه دار گفتین از طرفی شروع میکنیم که به اولین شاخه نزدیک باشه. حالا اگر دو تا شاخه داشته باشیم که از هر طرف با شماره یکسانی به اون شاخه ها رسیدیم، شاخه دوم رو ملاک قرار میدیم . و گفتین اگر از هر دو طرف به دومین شاخه هم با شماره یکسانی رسیدیم شاخه ای رو انتخاب میکنیم که حرف اولش در الفبای لاتین مقدم تره. حالا سوالی که پیش اومده برام اینه که: اگر آلکان ما به گونه ای باشه که از هر دو طرف، هم با شماره یکسانی به شاخه اول رسیدیم و هم با شماره یکسانی به شاخه دوم رسیدیم، اون موقع، تقدم الفبایی رو برای شاخه های اول در نظر میگیریم یا برای شاخه های دوم؟ مثلا یه طرف شاخه اول متیل داره، شاخه دوم اتیل و طرف دیگه شاخه اولش اتیل هست، شاخه دومش متیل! شماره گذاری رو از کدوم طرف باید انجام بدیم؟

پاسخ:

اگر فاصله نخستین شاخه فرعی از دو سر زنجیر اصلی یکسان باشه، همچنین فاصله دومین شاخه فرعی هم از دو طرف یکسان باشه و شاخه دیگری نداشته باشیم، باید شماره گذاری رو از سمتی انجام بدیم که اگر عددهای مربوط به شاخه های فرعی رو به ترتیب کنارهم بچینیم، عدد کوچکتری به دست بیاد.
یه مثال میزنم. فرض کنید یه آلکان داریم با مشخصات زیر:
null

دو تا حالت برای شماره گذاری وجود داره!
اگر از سمت راست شماره گذاری کنیم، نام آلکان ما به صورت زیر درمیاد:
3و6- دی اتیل 4و7-دی متیل نونان
اگر از سمت چپ شماره گذاری کنیم، نام آلکان ما خواهد شد:
4و7-دی اتیل 3و6-دی متیل نونان

قطعا حالت اول درسته! چون اگر شماره ها را به ترتیب کنار هم بچینیم، عدد کوچکتری حاصل میشه.
در حالت اول، ترتیب اعداد خواهد شد: 3647
و در حالت دوم، ترتیب اعداد خواهد شد: 4736

برای مشاهده ویدیوی آموزش نامگذاری آلکان های شاخه دار (به مدت 67 دقیقه) اینجا کلیک کنید

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support

پاسخگویی پیامکی : 09029875156 (فقط پیامک بدهید)

دقت کنید به پیامک ها و سوالاتی که حاوی پرسش هایی است که در سایت پاسخ داده شده، جواب داده نمی شود (پرسش هایی مانند قیمت دوره ها، نحوه ثبت نام در دوره ها و…) پس لطفا وقت بگذارید و توضیحات محصولات سایت را کامل بخوانید.

پاسخگویی در بخش تلگرام و سروش پلاس همه روزه و حتی روزهای تعطیل نیز انجام می شود.