سلول نورالکتروشیمیایی در فصل 2 شیمی دوازدهم

پرسش: سلول نور الکتروشیمیایی که در آخر تمرینات دوره ای فصل دوم هست رو میشه یه کم توضیح بدید؟

پاسخ:

سلول نورالکتروشیمیایی یک سلول گالوانی هست و برای انجام واکنش اکسایش-کاهش در این نوع سلول از نور استفاده میشه. یکی از مشکلاتی که توی بحث سلول های سوختی مطرح بود، کمبود گاز هیدروژن بود که برای تهیه گاز هیدروژن از برقکافت آب استفاده می کردیم ولی برقکافت آب نیاز به هزینه و انرژی زیادی داشت. اما سلول نورالکتروشیمیایی میتونه با کمترین هزینه و از طریق انرژی پاک و تجدید پذیر نور خورشید برامون گاز هیدروژن تولید کنه.
سلول نورالکتروشیمیایی از دو تیغه سیلیسیمی و پلاتینی تشکیل شده که هر دو تیغه در آب قرار گرفتن. زمانی که نور به تیغه سیلیسیمی برخورد می کنه، سیلیسیم برانگیخته میشه و با آب واکنش میده در نتیجه عمل اکسایش صورت میگیره بنابراین سیلیسیم نقش آند رو داره. الکترون هم از طریق سیم به سمت پلاتین میره و عمل کاهش در محیط پلاتین انجام میشه. البته خود پلاتین دچار کاهش نمیشه بلکه آبی که در اطراف تیغه پلاتینی هست الکترون رو میگیره و دچار کاهش میشه. در اثر کاهش آب، گاز هیدروژن تولید میشه در نتیجه ما به هدفمون از سلول های نورالکتروشیمیایی که تولید هیدروژن بود میرسیم.

pec

vakonesh1

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

شماره پشتیبانی: 09029875156

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support