پیوند چهارگانه بین اتم های کربن

چرا نمی توانیم مولکول کربن دو اتمی داشته باشیم و چرا بین دو اتم کربن نمیتونه پیوند ۴ گانه تشکیل بشه؟

پاسخ: 

در حیطه المپیاد باید بگوییم که اخیراً دانشمندان وجود پیوند چهارگانه کربن-کربن را در مقاله ای به اثبات رسانیده اند. مولکول C2 وجود دارد که در آن پیوند چهارگانه بین دو اتم کربن موجود است اما این مولکول به اندازه سایر ترکیبات کربن پایدار نیست و سریعاً از بین می رود. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید باید با واژه «اوربیتال» آشنایی داشته باشید اما این واژه در کتاب درسی نظام جدید وجود ندارد!
دلیل اینکه پیوندهای چهارگانه متداول نیستند شکل فضایی خاص نوعی اوربیتال است که به طور کلی اجازه تشکیل چهار پیوند بین دو اتم را نمی دهد.

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support

پاسخگویی پیامکی : 09029875156 (فقط پیامک بدهید)

دقت کنید به پیامک ها و سوالاتی که حاوی پرسش هایی است که در سایت پاسخ داده شده، جواب داده نمی شود (پرسش هایی مانند قیمت دوره ها، نحوه ثبت نام در دوره ها و…) پس لطفا وقت بگذارید و توضیحات محصولات سایت را کامل بخوانید.

پاسخگویی در بخش تلگرام و سروش پلاس همه روزه و حتی روزهای تعطیل نیز انجام می شود.