تفاوت یونش با انحلال مولکولی و یونی

پرسش: چه تفاوتی بین یونش، انحلال مولکولی و انحلال یونی وجود داره؟

پاسخ:

به سه تعریف زیر توجه کنید:
۱. به طور کلی وقتی یک ترکیب یونی را در آب حل میکنیم ، یون های مثبت و منفی آن ترکیب یونی از هم جدا می شوند و به این فرایند انحلال یونی می گوییم. (مثل انحلال سدیم کلرید در آب)
۲. زمانی که یک ترکیب مولکولی را در آب حل کنیم و آن ترکیب مولکولی به همان صورت مولکولی باقی بماند، به این فرایند انحلال مولکولی می گوییم. (مثل انحلال ساکارز در آب)
۳. اما زمانی که یک ترکیب مولکولی را در آب حل می کنیم و آن ترکیب مولکولی در آب ، یون تولید کند به این فرایند یونش می گوییم. مثل انحلال HCl در آب. میدانیم HCl یک ترکیب مولکولی است. وقتی HCl را در آب حل میکنیم، ماهیت مولکولی خود را از دست میدهد و یون های +H و -Cl تولید می کند.
در صورتی که ساکارز با اینکه ترکیب مولکولی است ولی در آب هیچ یونی تولید نمی کند و حالت مولکولی خود را حفظ می کند.
این موضوع در دوره نخبگان شیمی در فصل اول شیمی دوازدهم به طور کامل توضیح داده شده است.

سرور ایران

سرور اروپا

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support

پاسخگویی پیامکی : 09029875156 (فقط پیامک بدهید)

دقت کنید به پیامک ها و سوالاتی که حاوی پرسش هایی است که در سایت پاسخ داده شده، جواب داده نمی شود (پرسش هایی مانند قیمت دوره ها، نحوه ثبت نام در دوره ها و…) پس لطفا وقت بگذارید و توضیحات محصولات سایت را کامل بخوانید.

پاسخگویی در بخش تلگرام و سروش پلاس همه روزه و حتی روزهای تعطیل نیز انجام می شود.