نقشه پتانسیل الکتروستاتیکی

من یک سوال از شکل کتاب درسی دوازدهم داشتم اگر امکان داره من رو راهنمایی کنید. در فصل سوم کتاب دوازدهم یه شکل (نقشه پتانسیل الکتروستاتیکی) از کربن دی اکسید رسم شده که در آن ابر الکترونی C از 2 تا O کناری بیشتر است. آیا شکل کتاب اشتباه هست یا بخاطر اینکه C دو بار جزئی + دارد و هر کدام از O ها 1 بارجزئی – ، ابر الکترونی کربن نسبت به اکسیژن های اطرافش بزرگتر رسم شده است. امیدوارم منظورم رو درست بیان کرده باشم.

پاسخ: 

با توجه به نکات فصل سوم شیمی دوازدهم، اندازه ابر الکترونی اطراف یک اتم، با شعاع آن اتم متناسب است. اتمی که شعاع بزرگتری دارد، اندازه ابر الکترونی آن نیز بزرگتر دیده خواهد شد. اما رنگ قرمز یا آبی که در نقشه پتانسیل الکترواستاتیکی مطرح می شود ربطی به اندازه ابر الکترونی ندارد؛ به عبارت دیگر در بحث نقشه پتانسیل الکتروستاتیکی کاری به اندازه ابرالکترونی نداریم، بلکه فقط به احتمال حضور الکترون های پیوندی کار داریم! به طوری که هر چه احتمال حضور الکترون های پیوندی بیشتر باشد رنگ قرمز و هر چه احتمال حضور الکترون های پیوندی کمتر باشد رنگ آبی را به ابرالکترونی نسبت می دهیم. بر اساس نکات شیمی یازدهم می دانیم اتم C شعاع بزرگتری نسبت به اتم O دارد. همین عامل باعث می شود که ابرالکترونی آن فضای بزرگتری از ابرالکترونی اکسیژن را اشغال کند. در رابطه با سایر شکل ها نیز همین نکته صادق است.

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support

پاسخگویی پیامکی : 09029875156 (فقط پیامک بدهید)

دقت کنید به پیامک ها و سوالاتی که حاوی پرسش هایی است که در سایت پاسخ داده شده، جواب داده نمی شود (پرسش هایی مانند قیمت دوره ها، نحوه ثبت نام در دوره ها و…) پس لطفا وقت بگذارید و توضیحات محصولات سایت را کامل بخوانید.

پاسخگویی در بخش تلگرام و سروش پلاس همه روزه و حتی روزهای تعطیل نیز انجام می شود.