رابطه ثابت تعادل و میزان پیشرفت واکنش

«ثابت تعادل میزان پیشرفت واکنش تا رسیدن به تعادل را نشان میدهد» این جمله چه معنایی دارد؟

پاسخ: برای محاسبه ثابت تعادل، با مقدار مواد در لحظه تعادل کار داریم (یعنی مقدار تعادلی مواد).
و برای محاسبه مقدار تعادلی مواد باید مقدار اولیه (مقدار مواد در لحظه شروع) و مقدار تغییرات مواد تا رسیدن به تعادل (یعنی مقدار مصرفی واکنش دهنده ها و تولیدی فرارده ها) رو داشته باشیم. از تفاضل بین مقدار اولیه و مقدار تغییرات مواد تا رسیدن به تعادل، به مقدار تعادلی هر ماده میرسیم، و در نهایت با جایگذاری مقدار تعادلی مواد در فرمول ثابت تعادل، مقدار K به دست میاد. بنابراین برای محاسبه ثابت تعادل هم لحظه شروع مهمه و هم مقدار تغییرات مواد تا رسیدن به تعادل.
به همین دلیل هست که میگیم ثابت تعادل میزان پیشرفت واکنش از لحظه شروع تا لحظه رسیدن به تعادل رو نشان میده. اما با لحظه های بعد از تعادل کاری نداره؛ چون بعد از رسیدن به تعادل، سرعت واکنش های رفت و برگشت برابر میشه و غلظت مواد ثابت می مونه.
این یکی از دلایل برای توجیه جمله بالا بود.

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support

پاسخگویی پیامکی : 09029875156 (فقط پیامک بدهید)

دقت کنید به پیامک ها و سوالاتی که حاوی پرسش هایی است که در سایت پاسخ داده شده، جواب داده نمی شود (پرسش هایی مانند قیمت دوره ها، نحوه ثبت نام در دوره ها و…) پس لطفا وقت بگذارید و توضیحات محصولات سایت را کامل بخوانید.

پاسخگویی در بخش تلگرام و سروش پلاس همه روزه و حتی روزهای تعطیل نیز انجام می شود.