حجم مولی گازها در مسائل استوکیومتری

ببخشید مگه حجم مولی گاز ها در صورتی که دما و فشار یکسان باشن بنا بر داشتن مول های یکسان با هم برابر نیست؟ پس چرا توی حل تست های استوکیومتری زمانی که گازها مول های نابرابر داشته باشند، ما حجم مولی اونها رو با هم برابر در نظر میگیریم و از دو طرف معادله ی کسرهای پیش ساخته خط می زنیم؟

پاسخ:

حجم مولی گازها، طبق تعریف، به مقدار حجمی که یک مول از اون گاز در دما و فشار مشخص اشغال می کنه گفته میشه!
به عبارت دیگه، حجم مولی گازها فقط به دما و فشار بستگی داره نه مقدار مول اولیه گازها! به طوری که در دما و فشار یکسان، حجم مولی گازها با هم یکسان هست.
مثلا اگر دو گاز «آ» و «ب» داشته باشیم و هر دو گاز در دمای 20 درجه سانتی گراد و فشار 5 اتمسفر قرار بگیرند، حجم مولی این دو گاز با هم برابره، و اصلا اهمیتی نداره که مقدار اولیه هر کدوم از گازها چقدر باشه! مثلا اگر مقدار گاز «آ» 10 مول باشه و مقدار گاز «ب» 15 مول باشه، باز هم حجم مولی این دو گاز در دما و فشار گفته شده با هم برابره. چون حجم مولی گازها فقط به دما و فشار بستگی داره!

برای مشاهده ویدیوی آموزش محاسبه حجم مولی گازها در هر شرایطی (به مدت 21 دقیقه) اینجا کلیک کنید

جدیدترین آموزش سایت:

آموزش های دیگر:

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد های اینلاین
مشاهده همه نظرات

دسته بندی آموزش های سایت:

محصولات ویژه این ماه :

محصولات اصلی :

توجه: چنانچه تاکنون حساب کاربری نساخته اید، روی فرم ثبت نام کلیک کنید و چنانچه قبلاً حساب کاربری ساختید، روی فرم ورود کلیک نمایید.

توجه مهم: لطفا قبل از پیام دادن به بخش پشتیبانی، حتماً و حتماً توضیحات مربوط به دوره ها را از بخش «محصولات» که در منوی سایت قرار گرفته مطالعه کنید. چون پاسخ تمامی سوالاتتان داده شده است. با تشکر از توجه شما: شهاب دانش

شماره پشتیبانی: 09029875156

آیدی پشتیبانی تلگرام: nokhbeganchem_support

آیدی پشتیبانی سروش: nokhbeganchem_support